2 травня 2025, 13:43

"Ризики не дорівнюють нулю": на Землю впаде радянський супутник 1972 року, місце приземлення невідоме – експерт

У березні 1972 року СРСР запустив зонд для дослідження Венери, але через поломку ракети він залишився на орбіті Землі та повернеться в атмосферу найближчими днями.

У березні 1972 року Радянський Союз запустив зонд "Космос-482", щоб вивчити Венеру, але через несправність ракети він не досяг своєї мети й опинився на земній орбіті. Тепер, понад п'ять десятиліть, цей апарат, який втратив керування, знову повернеться в атмосферу нашої планети у період з 7 по 13 травня, орієнтовно 10 травня. Однак де саме він впаде, невідомо. Про це повідомляє LiveScience.

Зонд "Космос-482" був частиною амбітної радянської програми "Венера", метою якої було дослідження гарячої та ворожої поверхні сусідньої планети. Але через несправність ракети апарат розвалився на дві частини. Основне тіло повернулося в атмосферу Землі через 9 років після запуску - 5 травня 1981-го, а суцільний модуль залишався на орбіті, поступово втрачаючи висоту протягом більше 50 років.

Фахівці, які вивчають траєкторію падіння цього космічного об'єкта, кажуть, що його повернення в атмосферу Землі є подією, яку можна очікувати у проміжку з 7 по 13 травня. Проте з точністю визначити місце, де він може приземлитися, неможливо. Як повідомляє дослідник, зонд може впасти у будь-якій точці планети, розташованої між 52-м градусом північної та південної широти, що включає величезні території Європи, Азії, Америки, Африки й Австралії. Однак, згідно з моделлю ймовірності, найбільший шанс, що апарат впаде в океан, як це сталося з невдалою місією "Фобос-Грунт" у 2011 році.

Ризикувати безпекою людей у цьому випадку, звичайно, не варто, хоча ймовірність того, що зонд призведе до катастрофічних наслідків, мінімальна. Проте всі погляди будуть спрямовані у небо в очікуванні цього повернення старого радянського супутника.

Марко Лангброєг, викладач у галузі космічної ситуації у Делфтському Технічному університеті у Нідерландах, заявив: "Оскільки це посадковий апарат, який був призначений для того, щоб витримувати прохід через атмосферу Венери, можливо, він переживе повернення через атмосферу Землі та приземлиться цілим".

Зонд вагою близько 495 кг і розміром близько одного метра рухатиметься на швидкості близько 242 км/год, що робить його падіння схожим на удар метеориту. Вчений зазначає, що "ризики не значні, але вони не рівні нулю".

Фахівці продовжують відстежувати рух зонда, та з кожним днем з'являється дедалі точніша інформація про його некероване повернення.

Як раніше Dialog.UA повідомляв, у російському супутнику "Космос-2553", призначеному для ядерної протисупутникової зброї, було виявлено аномалії, що призвели до її виходу з ладу.

Також, нагадаємо, російський військовий супутник "Космос-2581" вивів на орбіту невідомий об'єкт, що викликав обговорення серед експертів.

Автор: Светлана Романенко

Останні новини