Українська влада всерйоз обговорює скасування у країні готівки: для чого це потрібно
Ініціатива виходить з Офісу президента, у Нацбанку кажуть, що технологічні можливості для скасування готівки є.
Під час нещодавньої Лондонської конференції, присвяченій відновленню України після війни, заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма для ефективної боротьби з корупцією запропонував відмовитися від обігу у країні готівки, а всі розрахунки проводити онлайн або картами.
"Ми це обговорюємо. Я не можу сказати вам, що ми це зробимо. Але це дуже глибокі та серйозні дискусії з нашою командою, прем'єр-міністрами, президентом. Ми можемо бути першою повністю cashless-економікою. Ми вважаємо, що це буде дуже ефективним інструментом ліквідації 95-99% усіх випадків корупції у країні, якщо не буде ніякої готівки. Найближчими місяцями ми представимо дорожню карту, будемо ми це робити чи ні. Я вважаю, що рішення буде "так"", - цитують Шурму ЗМІ.
На ініціативу заступника голови Офісу президента відреагували у Національному банку. Перша заступниця голови Катерина Рожкова заявила, що банківська система України готова перейти на повний безготівковий розрахунок.
"Технології сьогодні дозволяють, умовно кажучи, навіть на ринку перекинути гроші з картки на картку або розрахуватися через вбудований у телефон розрахунковий апарат. Банківська система з точки зору технології, інклюзії та безперервності готова до цього", - сказала Рожкова.
Водночас вона висловила сумнів, що повна відмова від готівки викличе позитивну реакцію у населення.
"Навіть у суперрозвинених європейських країнах зберігається певний обсяг готівки в обігу. І я знаю навіть негативні практики, коли цей обсяг готівки скорочувався до мінімальних рівнів, населенню це не подобалося", - додала заступниця голови Нацбанку.
Фінансовий аналітик Олексій Кущ у себе у Facebook пише, що для України ідея відмови від готівки, як і попередня ініціатива Ростислава Шурми щодо продажу підакцизних товарів тільки безготівково, вкрай шкідливі.
"Іноземних інвесторів вони лякають своєю беззмістовністю, адже якщо для боротьби з корупцією хочуть не саджати корупціонерів, а "саджати" готівку, це говорить про те, що корупція залишиться, а інвестицій не буде, адже гроші не винні. Ба більше, в Україні такі заяви можуть викликати паніку, яка в умовах війни нікому не потрібна. І це ще м'яко сказано. Наші люди з ментальними травмами ще з радянських часів від "грошової реформи Павлова" звикли тримати ніс за вітром", - написав економіст.
Він також додав, що найнешкідливіший наслідок таких експериментів - це перетікання готівкової гривні у готівковий долар, а не у гривневий безнал.
Крім того, Зеленський анонсував глобальний проєкт від творців "Дії".
Тим часом перша країна ЄС готується передати Україні гроші російських олігархів.
Останні новини
Яковіна назвав "елемент", який "виб'є" Україна, та тоді Росія почне розсипатися за принципом доміно
09:13Не минуло й чотирьох годин від початку "путінського перемир'я", як Кремль завдав удару по Сумах
07:58Поки Путін готується до параду, ЗСУ намагаються добити ворога у Тьоткіно – ISW про бої на Курщині
07:34Зіпсувати свято Путіну: партизан з "Атеш" провів спецоперацію на території Московської області
07:33