У Києві не фіксують кліматичну зиму третій рік поспіль – вчені б'ють на сполох
У Києві третій рік поспіль немає кліматичної зими: відсутність морозів і снігового покриву є сигналом глобальних змін, попереджають вчені.
У Києві третій рік поспіль зима проходить без морозів і снігового покриву: звичні сезони поступаються місцем глобальному потеплінню, яке порушує баланс екосистем. Кліматична зима у столиці не фіксується з 2022 року. Про це повідомляє Мінекології у Facebook.
Кліматична зима настає тоді, коли середня температура повітря опускається нижче за нуль градусів Цельсія й утримується протягом тривалого часу. Проте, як повідомляють фахівці Центральної геофізичної обсерваторії, у Києві такий температурний режим не спостерігався за останні три роки.
"Україна входить до регіонів планети, де за останнє десятиліття зростання температури відбувалося найвищими темпами", - каже завідувачка лабораторії прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Світлана Краковська.
Мінекології повідомляє, що з 1961 по 2023 роки середньорічна температура в Україні збільшувалася на 0,41 градуса кожні десять років, тоді як у Європі цей показник становив 0,34 градуси. Здебільшого підвищення температурних значень спостерігається переважно у зимові місяці, зазначає Краковська.
На сьогодні зими в Україні характеризуються коливаннями температури від -5 до +5 градусів. Однак на тлі відносно м'якого клімату можуть траплятися різкі морози чи сильні снігопади, які порушують роботу інфраструктури. Це також наслідок змін клімату.
Глобальне потепління зробило клімат хаотичним і важкопередбачуваним, а масштаб відхилень від звичних норм помітно збільшився. Наприклад, під час безсніжної зими можливі різкі зміни: тепла погода швидко змінюється арктичними холодами із сильними заморозками, які, хоч і короткочасні, але серйозно впливають на екосистему, пояснює дослідниця.
Глобальне потепління впливає багато аспектів природи. Сніговий покрив, який раніше стабільно покривав землю взимку, стає рідкістю. Це загрожує сільському господарству, оскільки відсутність снігу знижує запаси води у ґрунті та захищувальний ефект для рослин. Крім того, нестача снігу впливає на тварин, змушуючи адаптуватися до нових умов.
Екологи закликають звернути увагу на ці зміни, адже збереження стабільного клімату - найважливіший чинник підтримки життя на планеті.
Як раніше Dialog.UA повідомляв, вчені висловлюють тривогу щодо можливого руйнування системи течій Атлантичного океану, що може серйозно змінити глобальний клімат.
Також кліматологи попереджають, що повернення Ла-Ніньї, що характеризується зниженням температур в екваторіальній зоні Тихого океану, може спричинити зміни погоди на планеті, включаючи повені та посухи.