"Це може бути революційним моментом", – в атмосфері екзопланети K2-18b виявили можливі сліди життя
Вчені, використовуючи телескоп Джеймса Вебба, виявили в атмосфері екзопланети K2-18b речовину, яку на Землі створюють лише живі істоти.
Вчені з Кембриджського університету зробили важливе відкриття, яке може наблизити людство до відповіді на одне з головних питань науки, чи існує життя за межами Землі. За допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба їм вдалося виявити в атмосфері далекої екзопланети K2-18b хімічну сполуку, яка на нашій планеті утворюється виключно внаслідок життєдіяльності організмів, що може бути ключовою ланкою у пошуках потенційних мешканців інших світів. Про це пише видання The New York Times.
На відстані 120 світлових років від Землі навколо зірки у сузір'ї Лева обертається екзопланета K2-18b, виявлена у 2015 році. Вона привернула увагу вчених потенційною можливістю до наявності життя. Ще кілька років тому було висунуто припущення, що планета вкрита теплим океаном і має атмосферу, в якій присутні ознаки водню та метану.
Тепер міжнародна команда астрономів заявила, що в її атмосфері було зафіксовано явні сліди органічної сполуки, яка на Землі синтезується лише живими організмами, наприклад морськими водоростями. Більше того, концентрація цієї молекули виявилася у тисячі разів вищою за земну.
"Це може бути революційним моментом для астробіології. Ми не стверджуємо, що знайшли життя, але це вперше, коли бачимо такі очевидні можливі біосигнатури за межами Сонячної системи", - сказав провідний дослідник Нікку Мадхусудхан.
Проте вчені попереджають: перш ніж робити остаточні висновки, необхідно провести додаткові спостереження, лабораторні експерименти й аналіз альтернативних гіпотез. Деякі вчені припускають, що виявлені сполуки можуть бути утворені й не біологічним способом в умовах, які поки що невідомі.
Доктор Глейн і його колеги висунули альтернативну гіпотезу: можливо, це зовсім не океанічна планета, а кам'яне тіло з океаном магми та щільною водневою атмосферою, зовсім непридатне для життя.
"Важливо пам'ятати: ми тільки починаємо осягати природу цих екзотичних світів", - заявив Меттью Ніксон, планетолог з Університету Меріленду, який не брав участі у дослідженні.
Найближчими роками телескоп Джеймса Вебба й інші майбутні місії продовжать спостерігати за K2-18b, щоб підтвердити чи спростувати найцікавіше припущення сучасної науки — людські істоти, можливо, не самотні.
Раніше Dialog.UA повідомляв, що на новому знімку з Марса помітили ідеальну квадратну структуру розміром близько 2 кілометрів. Форма та масштаб об'єкта викликають сумніви щодо її природного походження.
Також, нагадаємо, з мису Канаверал успішно запущено станцію Europa Clipper, яка має на меті дослідити супутник Юпітера Європу у пошуках можливих слідів позаземного життя.